Kategoriler
Botoksla Migren Tedavisi

Baş ağrısı neden olur, nasıl geçer?

Baş ağrısı günlük yaşamımızda neredeyse herkesin karşılaştığı bir sorundur ve çoğunlukla altında tehlikeli bir neden bulunmaz.

Bununla birlikte baş ağrılarının %10’u enfeksiyon, damar hastalıkları, beyin tümörü gibi yaşamı tehdit eden hastalıkların belirtisi olabilir.

Peki, ne zaman baş ağrısından korkalım?

  • Baş ağrınız 10 yaşından önce yada 50 yaşından sonra başladıysa,
  • Hamilelik döneminde veya doğum sonrası baş ağrısı yaşıyorsanız,
  • Baş ağrınız aniden ve çok şiddetli başladıysa,
  • Bir süredir olan baş ağrınızın karakteri, sıklığı veya şiddeti değiştiyse,
  • Baş ağrınız sürekli artıyor ve tedaviye yanıt vermiyorsa,
  • Baş ağrınız egzersizle, ıkınma veya öksürmekle artıyorsa,
  • Baş ağrınız belli bir vücut, baş pozisyonu ile oluşuyor veya artıyorsa (yatınca, ayağa kalkınca gibi),
  • Baş ağrınızla birlikte çok şiddetli ve geçmeyen kusmanız varsa,
  • Baş ağrınızla birlikte ateş, denge bozuklukları, kişilik değişikliği, epilepsi (sara) nöbetleri geliştiyse,

sağlığınızla ilgili acil bir durum olabilir, en kısa zamanda Nöroloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Migren Nedir?

Migren, genetik olarak yatkın kişilerde çeşitli tetikleyici faktörlerin araya girmesiyle ortaya çıkan ve ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir.

Migren ağrısı genellikle orta şiddette ya da şiddetlidir; kişinin günlük yaşamını etkiler, atak endişesi nedeniyle kişinin yaşam kalitesi bozulabilir.

Anlaşıldığı üzere toplum için önemli bir sağlık sorunu olan Migren, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da en çok kısıtlılık yapan hastalıklar arasında ele alınmaktadır.

Migren botoksu nedir nasıl yapılır?

Migren botoksu nedir?

Botoks bakterilerden elde edilen bir toksindir. Kas kasılmasını bloke ederek kas spazmını çözer ve bası altındaki sinirlerin rahatlamasını sağlar. Sinir sisteminde ağrı yapıcı maddelerin salınımını engelleyerek ve ağrı merkezinin ağrıya duyarlılığını azaltarak “ağrı kesici” etki gösterir.

Baş ağrısı botoksu kimlere uygulanır?

Baş ağrısı özellikle kronik migren tanısı konan hastalarda fayda göstermektedir. Bu sebeple doğru tedavide en önemli nokta bir nöroloji uzmanı tarafından kronik migren tanısı konularak bu işlemin yapılmasıdır.

Gebelerde ve emziren kadınlarda botoks yapılabilir mi?

Gebe ve emziren kadınlarda botoks tedavisi yapılmamaktadır. Bu hastalarda ağrı kontrolü için diğer seçeneklerin değerlendirilmesi gerekir.

Migren botoksu nasıl yapılır?

Nöroloji uzmanının baş, ense ve sırtta belirlediği özel noktalara botoks enjeksiyonu uygulanır ve işlem 15 dakika sürer.

Botoksun etkisi ne zaman başlar?

Botoks tedavisinin etkisi genellikle 3 – 7 gün içerisinde başlar. Etkinin başlamasıyla birlikte migren ataklarının hem sıklığı hem de şiddetinde azalma meydana gelir. Uygulamanın etkinliği baş ağrısı günlüğü tutularak takip edilir.

Tedavi etkisi ne kadar sürer?

Botoks tedavisindeki etki süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte ortalama koruyuculuk 3 – 4 ay kadardır. Bu sürecin sonunda yeniden uygulama yapmak tedavinin etki süresini uzatır.

Botoks tedavisi güvenli midir?

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) 2010 yılında botoksu migren tedavisinde profilaktik (önleyici) bir yöntem olarak onaylamıştır. Bu tedavi tüm dünyada güvenle uygulanmaktadır.

Migren botoksu fiyatları nedir?

Migren botoksu fiyatları uygulama sahası ve kullanılması gereken ilaç miktarına göre farklılık gösterir. Migren botoksu istanbul fiyatları hakkında detaylı bilgi için lütfen kliniğimize ilgili telefon numaralarından ulaşınız.

+90 216 338 33 26

migren aşısı migren baş ağrısı 

Migren aşısı nedir?

İlk olarak söylemeliyim ki bu ilaç bir aşı değil!

Hem yapısı aşıya benzemiyor hem de aşılar gibi migreni tamamen tedavi etmesi mümkün değil.

2014 mayıs ayından bu yana çalışmaları süren bu ilaç, 2018 mayıs ayında FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından migren önleyici tedavi kapsamında onay aldı ve gündemimize girdi.

Peki nedir bu migren aşısı?

Etken maddesi ERENUMAB olan ilaç enjekte edilebilir insandan üretilmiş monoklonal antikordur.

İlacın etki mekanizması nedir?

Migrenin temel nedeni hala bilinmiyor ancak hastalığın beyin kimyasalları ve kan damarlarında geçici bir değişiklik sonucu ortaya çıktığını biliyoruz.

Hormonal, duygusal, fiziksel, diyetsel ve çevresel değişiklikler migren ağrısını başlatabiliyor.

Yapılan çalışmalar sırasında CGRP (Seçici kalsitonin gen ilişkili peptid) adı verilen bir proteinin migren ağrısı sırasında seviyesinin yükseldiği, ağrı azaldığında ise normale döndüğü görülünce hikaye başlıyor.

CGRP (anahtar☺) beyinde bulunan zarlar da dahil olmak üzere, tüm vücutta sinir uçlarından salınır. Reseptöre (kilit☺) bağlandığında, CGRP kan damarlarını genişletir, iltihap ve ağrı oluşumuna katkıda bulunur.

Erenumab (sakız☺) adlı molekül, CGRP ‘nin bağlandığı reseptörü bloke ederek çalışır. Tıpkı kapı kilidine yapıştırılan sakız gibi, anahtarın kilidi açmasını engeller. CGRP yani anahtar kilidin çevresinde dolaşır fakat etki gösteremez.

Migrende kullanılan tedavilerin yan etkileri nelerdir?

Günümüzde migreni önlemek için kullanılan ilaçların çoğu, hipertansiyon, depresyon ve epilepsi gibi diğer sağlık sorunları için oluşturulmuştur. Migren için etkili olan bu tedavilerin günlük alınması gerekiyor ve aşırı uyuşukluk, dalgınlık, sersemlik, dengesizlik gibi ciddi yan etkilere sebep olabiliyorlar.

Bu tedavilerin aksine ERENUMAB ayda bir kullanılıyor ve günlük yan etkileri daha az gibi görünüyor.

Migren aşısı gebelerde ve emziren kadınlarda kullanılabilir mi?

Gebelerde, emziren kadınlarında, çocuklarda, yaşlılarda kullanımı hakkında bilgi yok ve sıkı takip gerekli.

İlacın vücuttan atılımı zaman aldığı için gebelik planlayanların en az beş ay önce tedaviyi bırakması gerekiyor.

İlacın hipertansiyon veya koroner arter hastalığı gibi kardiyovasküler sorunları olan kişiler için yan etkileri olup olmadığı da belirsiz.

CGRP migren ağrılarını tetiklese de örneğin kalp de dahil olmak üzere arterleri rahatlatmaya yardımcı olarak kanın akışını hızlandırabilir, kalp hızını düşürebilir. CGRP reseptörünü engelleyen bu ilacı kullanan kişilerde kardiyovasküler acil bir durumda önemli işlevler yerine getirilemeyebilir.

Klinik çalışmalarda gözlenmemiş olsa da bu ilacın kalp krizi yada felce neden olabilecek teorik bir riski var.

Nasıl uygulanır?

İlacın etkisi 2 hafta ile 4 hafta arasında değiştiği için en az 4 hafta arayla tekrarlamak gerekiyor. İlaç doz yüklemeyi gerektirmeyen oto enjektör sayesinde hasta tarafından kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Geliştirilen başka benzer ilaçlar var mı?

ERENUMAB, FDA tarafından onaylanan ilk CGRP monoklonal antikor tedavisidir. Ancak kısa süre içinde CGRP’ yi hedef alan yeni ilaçların onaylanması bekleniyor.

Migren aşısı kesin çözüm mü?

Ne migren aşısı ne de kullanmakta olduğumuz mevcut diğer tedaviler migrenin kesin çözümünü henüz getirmemiştir.

Migren günlüğü tutarak ağrınızı tetikleyen nedenleri bulup bu sebepleri ortadan kaldıracak yaşam tarzı değişikliği yapmak çok daha etkili bir çözüm yolu diyebilirim.

Uzm. Dr. Buket Niflioğlu

Nöroloji Uzmanı

Botoks, Akupunktur, TMS, EMG, EEG, PSG

Instagram.com/Uzm.Dr.Buketniflioglu

+90 216 338 33 26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.