Kategoriler
Botoksla Migren Tedavisi

Migren botoksu nedir nasıl yapılır?

This post is also available in: English

migren botoksu bilgi için +90 216 338 33 26

You can read in English

Migren botoksu – Baş ağrısı botoksu

Hüznün, vedanın ve sararan yaprakların mevsimidir sonbahar;

Tabi bir de migrenin…

Hava değişiminin sıkça yaşandığı bu günler;

Migren hastaları için zor günlerin başladığının habercisidir…  

Soğuk hava, basınç değişikliği, nem, rüzgar, allerjenler hangisini sayalım ki;

Migren atağını tetikleyebilecek onlarca sebep var…

Çare var mı derseniz,

Evet var!

Buyrun anlatalım:

Sık baş ağrısı atakları migren hastalarının aşırı ilaç kullanmalarına sebep olur ve günlük işlerini büyük oranda aksatarak yaşam kalitelerini düşürür.

Migrende tedavi öncelikle ağrı atağını önlemektir. Atağı tetikleyen faktörlerin tespit edilmesi ve bu yönde tedbirler alınması ağrıların sıklığını ve şiddetini azaltmak için son derece önemlidir. Bu amaçla baş ağrısı günlüğünden yararlanılır.

Daha önce migren tanı ve tedavisinden detaylı bir şekilde bahsetmiştim. Bugün ise migren ataklarının önlenmesinde başarıyla uyguladığımız migren botoksu konusuna değineceğim.

Migren botoksu nedir?

Botoks bakterilerden elde edilen bir toksindir. Kas kasılmasını bloke ederek kas spazmını çözer ve bası altındaki sinirlerin rahatlamasını sağlar. Sinir sisteminde ağrı yapıcı maddelerin salınımını engelleyerek ve ağrı merkezinin ağrıya duyarlılığını azaltarak “ağrı kesici” etki gösterir.

Baş ağrısı botoksu kimlere uygulanır?

Baş ağrısı özellikle kronik migren tanısı konan hastalarda fayda göstermektedir. Bu sebeple doğru tedavide en önemli nokta bir nöroloji uzmanı tarafından kronik migren tanısı konularak bu işlemin yapılmasıdır.

Gebelerde ve emziren kadınlarda botoks yapılabilir mi?

Gebe ve emziren kadınlarda botoks tedavisi yapılmamaktadır. Bu hastalarda ağrı kontrolü için diğer seçeneklerin değerlendirilmesi gerekir.

Migren botoksu nasıl yapılır?

Nöroloji uzmanının baş, ense ve sırtta belirlediği özel noktalara botoks enjeksiyonu uygulanır ve işlem 15 dakika sürer.

Botoksun etkisi ne zaman başlar?

Botoks tedavisinin etkisi genellikle 3 – 7 gün içerisinde başlar. Etkinin başlamasıyla birlikte migren ataklarının hem sıklığı hem de şiddetinde azalma meydana gelir. Uygulamanın etkinliği baş ağrısı günlüğü tutularak takip edilir.

Tedavi etkisi ne kadar sürer?

Botoks tedavisindeki etki süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte ortalama koruyuculuk 3 – 4 ay kadardır. Bu sürecin sonunda yeniden uygulama yapmak tedavinin etki süresini uzatır.

Botoks tedavisi güvenli midir?

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) 2010 yılında botoksu migren tedavisinde profilaktik (önleyici) bir yöntem olarak onaylamıştır. Bu tedavi tüm dünyada güvenle uygulanmaktadır.

Migren botoksu fiyatları nedir?

Migren botoksu fiyatları uygulama sahası ve kullanılması gereken ilaç miktarına göre farklılık gösterir. Migren botoksu istanbul fiyatları hakkında detaylı bilgi için lütfen kliniğimize ilgili telefon numaralarından ulaşınız.

Uzm. Dr. Buket Niflioğlu

Nöroloji Uzmanı

Botoks, Akupunktur, TMS, EMG, EEG, PSG

Instagram.com/Uzm.Dr.Buketniflioglu

+90 216 338 33 26

This post is also available in: English

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.